Committees / समिति

PTA & Transport Committee
 

Sr.No. Name Designation
1. Mr. GHANSHYAM RAI INCHARGE
2. Mrs. GEETA SINGH INCHARGE
3. Mrs. RAJASHREE GANGOTRA MEMBER
4. Mr. RAJENDRA UPADHYAY MEMBER
5. Mrs. ANITA D. SINGH MEMBER
6 Mrs. RAJINDER KAUR MEMBER
7. Mrs. ANITA SHINDE MEMBER
8. Mrs. NIRMALA WAD MEMBER

 
Disciplinary Action & Monitor Prefect Volunteer
 

Sr. No. NAME Designation
1. Mr.R.UPADHYAY INCHARGE
2. Mr. BORSE INCHARGE
3. Mr. ISHNARAYAN GUPTA MEMBER
4. Mr. DHRUBA MANDAL MEMBER
5. Mrs. NIRMALA MEMBER
6. Mrs. BABITA MEMBER

 
Academic Excellence Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. Mrs. Sarita Singh INCHARGE
2. Dr. MRS. Bindu Dwivedi INCHARGE
3. Mrs. Reena Gupta MEMBER
4. Mrs. Jyoti VishwAkarma MEMBER
5. Mrs. Snehalata MEMBER
6. Mr. U.P.Singh MEMBER
7. Mrs. Manisha Gosavi MEMBER
8. Mrs. Manju Babu MEMBER

 
Currricular, Co – Curricular & Cultural Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. Dr. Mrs. Bindu Dwivedi INCHARGE
2. Mrs. Shobha Mohod MEMBER
3. Mrs. Shubhangi Patil MEMBER
4. Mrs. Manisha Gosavi MEMBER
5. Mrs. Sarita Singh MEMBER
6 Mrs. Namrata Singh MEMBER
7. MR. B.H. PATIL MEMBER
8. MRS. RUPALI MEMBER

 
Inter School Participation Organising Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. SUMAN SINGH INCHARGE
2. MRS. JYOTI VISHWAKARMA INCHARGE
3. MRS. SONALI PANDEY MEMBER
4. MRS. SHOBHA MOHOD MEMBER
5. MRS. VANITA GUPTA MEMBER
6 MRS. SNEHALATA DUBEY MEMBER
7. MRS. SANGEETA AMBURAJ MEMBER
8. MR. B.H.PATIL MEMBER
9. MRS. PRABHA UPADHYAY MEMBER

 
School & College Exam & Board Exam Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. ANITA M. SINGH INCHARGE
2. MRS. SANJEEVANI SAKPAL INCHARGE
3. MRS. JYOTI VISHWAKARMA INCHARGE
4. MRS. REENA GUPTA MEMBER
5. MRS. R. KAUR MEMBER
6 MR. P.K.MISHRA MEMBER
7. MRS. MARRY MEMBER
8. MRS. SNEHALATA DUBEY MEMBER

 
Wall Paper & Media Committee & Website
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. DEEPALI SAMANT INCHARGE
2. MRS. ARCHANA MISHRA INCHARGE
3. MISS. KUSUM VISHWAKARMA INCHARGE
4. MISS. MEGHNA SATI INCHARGE
5. MR. ANIL PATIL MEMBER
6 MR. B.H. PATIL MEMBER
7. MR. RAVI MISHRA MEMBER
8. MISS. SWATI SURVE MEMBER
9. MRS. PRABHA UPADHYAY MEMBER
10. MRS. DEEPALI KAMBLE MEMBER

 
Science Club
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. SARITA SINGH INCHARGE
2. MR. BORSE MEMBER
3. MRS. ARCHANA MISHRA MEMBER
4. MRS. PRATIBHA MEMBER
5. MRS. ARUNA MISHRA MEMBER
6 MRS. MARATHE MEMBER
7. MR. U.P.SINGH MEMBER

 
Counselling Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. SARITA SINGH INCHARGE
2. MRS. SUMAN SINGH INCHARGE
3. MRS. SUDHA CHAUBEY MEMBER
4. MRS. MANISHA GOSAVI MEMBER
5. MR. U.P. SINGH MEMBER

 
Social Awareness, Various Days Cellebration Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. DR.MRS. BINDU DWIVEDI INCHARGE
2. MR. P.K.MISHRA INCHARGE
3. MRS. SHUBHANGI PATIL INCHARGE
4. MRS. SARITA SINGH MEMBER
5. MRS. VANITA GUPTA MEMBER
6 MRS. SUMAN SHARMA MEMBER
7. MR. V.S.YADAV MEMBER
8. MRS. ANITA BAAL MEMBER

 
Subject Incharge & Subject Committee
 

Sr. No. SUBJECT NAME Designation
1. HINDI MRS. ANITA D.SINGH INCHARGE
2. MARATHI MR. K.B.ATTAR INCHARGE
3. ENGLISH MRS. MOKASHI INCHARGE
4. MATHS MR. U.P.SINGH INCHARGE
5. SCIENCE I MRS. ARUNA MISHRA INCHARGE
6 SCIENCE II MRS. PRATIBHA ISRANI INCHARGE
7. HISTORY MRS. SUMAN SINGH INCHARGE
8. GEOGRAPHY MRS. R.KAUR INCHARGE
9. ICT MRS. SUMAN SHARMA INCHARGE
10. P.D. MRS. BINDU DWIVEDI INCHARGE
11. SCOUTING MR. V.S.YADAV INCHARGE
12. GUIDING MRS. ANITA M.SINGH INCHARGE
13. RSP MR. U.P.SINGH INCHARGE
14. NCC MR. R.UPADHYAY INCHARGE
15. SOCIAL SERVICE Dr. MRS. BINDU DWIVEDI INCHARGE
16. BAND MRS .NIRMALA WAD INCHARGE
17. MUSIC MRS. SHOBHA MOHOD INCHARGE
18. DRAWING MR. B.H.PATIL INCHARGE
19. HARIT SENA MR. AJAY MISHRA INCHARGE
20. P.T. MRS. NIRMALA WAD INCHARGE

 
Picnic Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MR. U.P.SINGH INCHARGE
2. MRS. R.KAUR INCHARGE
3. MR. ISHNARAYAN GUPTA INCHARGE
4. MRS. PREETI SINGH MEMBER
5. MRS. SUMAN SHARMA MEMBER
6 MRS. MOKASHI MEMBER
7. MRS. ANITA SAKPAL MEMBER
8. MRS. REENA GUPTA MEMBER
9. MRS. VAISHALI RAJPUT MEMBER
10. MRS. SARITA SINGH MEMBER
11. MRS. SHUBHANGI PATIL MEMBER
12. MR. V.S.YADAV MEMBER

 
Moral Education
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. R.KAUR INCHARGE
2. MRS. SNEHALATA INCHARGE
3. MRS. SUNITA SINGH MEMBER
4. MRS. SUDHA CHAUBEY MEMBER
5. MR. RAVI MISHRA MEMBER
6 MRS. SONALI MEMBER
7. MRS. SHOBHA MOHOD MEMBER
8. MR. B.H.PATIL MEMBER

 
Mid Day Meal
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. R.GANGOTRA INCHARGE
2. MRS. SULEKHA SINGH MEMBER
3. MRS. MARRY MEMBER
4. MRS. SONI PANDEY MEMBER
5. MR. DINESH MORE MEMBER

 
Educomp Maintenance
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. SIDDHI SAMANT INCHARGE
2. MRS. MANJU BABU MEMBER
3. MRS. NAMRATA SINGH MEMBER
4. MISS. SWATI SURVE MEMBER
5. MRS. SARITA SINGH MEMBER
6 MR. V.S.YADAV MEMBER

 
I Card & Calender & Basic Facilities
 

Sr. No. NAME Designation
1. MR. ISHNARAYAN GUPTA INCHARGE
2. MR. K.B.ATTAR MEMBER
3. MRS. RATNASHREE JADHAV MEMBER
4. MRS. SONI PANDEY MEMBER
5. MRS. BABITA MEMBER
6 MRS. NAMRATA SINGH MEMBER

 
Kalyan Nidhi
 

Sr. No. NAME Designation
1. MR. P.K.MISHRA INCHARGE

 
Adoption Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. R. KAUR INCHARGE
2. MRS. ANITA SHINDE INCHARGE

 
First Aid Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. ARCHANA MISHRA INCHARGE
2. MRS.  RUPALI GAMARE INCHARGE

 
Grievance Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MR. GHANSHYAM RAI INCHARGE
2. MRS. R.KAUR MEMBER
3. MRS. GEETA SINGH MEMBER
4. MR. JAYWANT TAMBE MEMBER
5. MRS. SMITA JADHAV MEMBER

 
Estate Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. SUMAN SINGH INCHARGE
2. MR. ANIL PATIL MEMBER
3. MRS. RATNASHREE JADHAV MEMBER
4. MRS. SUVARNA KOLAGE MEMBER
5. MR. U.S.RAI MEMBER
6 MR. ISHNARAYAN GUPTA MEMBER
7. MR. JAYANT V.PANDEY MEMBER

 
Stock Record Committee
 

Sr. No. NAME Designation
1. MRS. R.KAUR INCHARGE
2. MR. DANDEKAR MEMBER
3. MR. SHIVRAM MEMBER
4. MRS. ANITA BAAL MEMBER
5. MRS. MIRMALA WAD MEMBER
6 MRS. SHOBHA MOHOD MEMBER
7. MRS. PRATIBHA ISRANI MEMBER
8. MRS. NIDHI SAXENA MEMBER