Sports / क्रीडा

Chaikawando
Mast.  Ajay Yadav (Vlll) bagged bronze medal at Taluka level competition organized by D.S.O. held at Sommaiya College, Vidyavihar on 12th September, 2015.

Band
Our school Band troop got consolation prize in the Inter school Band competition held at Holy cross High School, Kurla
Wrestling/Kusti:
In DSO organized district level wrestling competition held at Gundavali Municipal school ,andheri on 30/9/2015 to 1/10/2015 following students bagged various medals

 Sunil Mallah IX Gold
Suraj Yadav XI Gold
Shubham Soni XI Gold
Vishal Gupta VIII Silver

In zonal level competition held at kalian,following students bagged medals:

 Sunil Mallah IX Gold
Suraj Yadav XI Bronze
Shubham Soni XI Bronze

Master Sunil Mallah bagged bronze medal in the state level competition held at Hingoli in November 2015.

 

Athletic

 

Mast. Shaquib Shaikh (lX) and Mast. Suraj Singh (X) bagged Gold and Bronze  medal in 50 mtr running in Inter school Athletic competition Organized by Parle Mahotsav in December 2015.
In the same competition Mast. Nazrul Hawari (lX) bagged bronze  medal in shotput.

 

Kho-Kho

 

Our school  U-14 boys teams won Kurla Taluka level Kho-Kho tournament held at Matoshri Vidya mandir, Mankhurd on 17th October, 2015 and both teams represented District level tournament held at Nandadeep Vidyalaya Goregaon.

 

Kabaddi
In DSO organized Inter school taluka level kabaddi tournament held at Chembur highschool (U-17 girls team bagged first place on 23rd ,24th  september 2015 the same team bagged 3rd place at district level tournament held at kandivali

In district level kabaddi tournament organized at Sambhaji Nagar ground, Kurla Ms. Plavni Bishi (IX-C) was awarded the best player of the tournament.
In Parle Mahotsav Kabaddi Tournament held at play ground,parle on 25th -30th Dec 2015 our U-17 boys and U-17 girls teams both bagged winner’s trophy.

In ‘L’ ward kabaddi Tournament held at Shivaji Vidyalaya,Kajupada U-17 boys and U-17 girls teams both bagged Ist place.
In the hind Karandak(Kabaddi) tournament held at wadala on 12th -14th jan 2016 girls  U-17 bagged runner’s up trophy.
In Andheri  Mahotsav 2016 held at Andheri BMC ground on 22nd jan 2016,  U-17 girls team bagged runner’s up trouphy.
In Ryan International School organized kabaddi tournament girls  U-17 teams bagged runner’s up trophy.

 

Taekwondo

 

Mast.  Ajay Yadav (Vlll) bagged bronze medal at Taluka level competition organized by D.S.O. held at Sommaiya College, Vidyavihar on 12th September, 2015.

 

Volleyball
In inter school volleyball tournament organized by Dayanand Vidyalaya, Matunga on 21st and 22nd dec 2015, U-17 boys team won the winner’s trophy.

  1. Kindly Add in Academics Column…

Music
External Competition

Vivekini Group Singing
Date:15/08/2015 Venue: VES degree college,Sindhi Society
Jaiswal Shipra Sanjay XII C
Quershi Sana Manjur XII C
Balotiya Santosh Punaram XI A
Nogiya Rekha Parmaram XI A
Singh Jyoti Ram XII A

 

Patriotic Song
In  Group Singing competition  – ‘L’ ward held at  Pant walawalkar High school , group stood  3rd
Group singing competition organized by CCRT Delhi music academy held at Bhandup National School school got 3rd rank
Group singing competition held at Gandhi Bal Vidyamandir on 11-9-2015  ,group won 3rd rank
In ‘Bhajan Competition organized by Chaitanya on 12-1-2016 received prizes as follows

  1. Pooja Shukla-X B – 2nd
  2. Bhagyashree Yadav-X A- 2nd
  3. Ravi Bohra-12 D- 3rd
  4. Abhijeet Chaubey – 10th E

Drawing

Student Art Development, Pune
State level Drawing competition

1

 Naseema Athar Hussain Shaikh X-A II

2

 Sharma Priyanka Pramod x-A Consolation
Camline Art Contest-2015-16

1

Sunita Yadav X –A

2

Saif Ali Md. Samil IX-H

3

Yash Ahok Nirban IX-G

4

Sajid Athar Hussain Shaikh VIII- F

5

Sahil Samsuddin Gauri IX-F

6

Preeti Ramesh Gadgawaliya VIII B

7

Shubham M Patel IX-F

8

Vandana Rakesh Yadav VIII C

9

Seema Lalchand Barodiya IX-A

10

Arjun Sudhir Sharma VIII-H
L’ Ward Competition

1

Shaikh Naseema Athar Hussain X-A  Consolation
Sanskruti Sanvardhan Pratishthan Mumbai Drawing Competition 

 1

Muskan Solanki

V

1st

2

Abhishek Avinash Gupta

VIII

1st

3

Bharat Tungariya

VI

1st

NCC Drawing Competition
L ward Poster Competition :

1

Shaikh Naseema Athar Hussain X-A  Consolation

External Competition Laurels
Elocution Competition:
In   ‘L’ ward level Co-curricular Activities held at Holy cross High school on 22-Sept-2015, the prizes won by students are as follows:

Name of the Student Group Rank
Khan Faijan Mohd Jivari Senior Group 3rd
Sahani Nisha Radheshyam Senior Group 1st
Quereshi Anam Isa Junior Group 1st

 

Reading competition
In the reading competition, held at I.K High school, Chunnabhati, Master Dubey ravi Santosh  (Senior Group) received consolation prize .
Folk Dance competition
Got 3rd rank in Competition held on On 29-Sept-2015  held at Gandhi Bal Vidyamandir .
Mono acting:
In ‘L’ Ward mono acting competition held at Shishu Vikas High School on 7-Oct-2015, we received following prizes:

Name Rank Group
Nassema Athar Hussain Consolation Senior
Meera Shivaji Bahul Consolation Senior
Mrs. Suman Sharma Consolation Teacher

Population educationcompetition

  • Mrs. Sulekha Singh & Namrata Singh- Third Rank -Drama
  • Mrs. Rajni Sharma- Consolation

Essay Competition

  • Chaurasiya Dinesh Prem- 2nd
  • Shaikh Nazrullah M- Consolation
  • Balotiya Sagar- Consolation

Poem recitation Competition